Procurorii au facut tot posibilul pentru investigarea furtului de proportii din sistemul bancar, iar in timpul apropiat mai multe dosare vor fi deferite justitiei. Declaratia a fost facuta de catre procurorul general, Corneliu Gurin, in cadrul emisiunii " Moldova in direct" de la postul public de televiziune " Moldova 1", transmite IPN.
„Unii încearca sa induca societatea în eroare ca procurorii n-au facut nimic în ceia ce priveste furturile din sistemul bancar. Dimpotriva, s-a facut un volum enorm de lucru. Au fost intentate mai multe dosare pentru credite neperformante si pentru neglijenta în serviciu. Pe averea suspectilor a fost pus sechestru. Daca judecata îi va condamna si le va confisca averile, o parte din bani vor putea fi restituiti”, a comunicat procurorul general.
Procurorul general a mai spus ca o atentie deosebita este acordata dosarelor anticoruptie. „Am vrut sa vedem daca facem totul corect. În acest scop, împreuna cu conducerea CNA am solicitat sa ne fie trimis un procuror din exterior. Dar si aceasta a provocat critici din partea unora. Mariana Alexandru nici nu are mandat ca sa investigheze de sine statator dosare sau sa le reprezinte în instanta. Însa ne va împartasi din experienta sa”, a adaugat Gurin.
Referindu-se la protestul din PMAN, Corneliu Gurin, a declarat ca îi sustine pe protestatari, însa nu le va satisface revendicarea privind demisia sa. „Este un exercitiu democratic si nimeni nu poate sa le interzica oamenilor sa protesteze, atât cât protestul este pasnic. Am avut o întrevedere cu reprezentanti ai protestatarilor, iar principala lor revendicare a fost ca sa demisionez. Nu voi demisiona atât cât nu sunt motive pentru a face asta”, a declarat seful Procuraturii.
Procurorul general a tinut sa infirme si faptul ca functia de procuror ar fi la mare cautare. „Procurorii risca nu doar cu viata, dar si cu securitatea familiilor lor. Mai multi procuror se întreaba daca se gândeste cineva la ei atunci când îsi pun viata în pericol investigând dosare complicate. Avem peste o suta de functii vacante de procuror, dar nu se prea grabesc oamenii sa se angajeze în sistem”, a precizat Corneliu Gurin.
Sursa: IPN


