Nici in acest an nu au lipsit bucatele, fructele si vinul pe mesele din cimitirul de la Soroca. Localnicii au venit la mormintele celor dragi, au stat la masa, au dat pomeni si au ascultat muzica.

Chiar si asa, oamenii spun ca in acest an mesele sunt mai goale, de vina ar fi razboiul si pandemia.

„Am venit cu ce ne-a dat Domnul. Toata lumea a saracit, razboiul ne-a adus saracie, pandemia ne-a adus saracie, lumii si moldovenilor si tiganilor. Vreau sa va spun, ca nu sunt romii ceea, care erau cu patru, cinci ani in urma. Erau cu oua de Swarovski si torturi cu cinci etaje, dar acum ce ne-a dat Domnul. Ne facem datoria noastra crestina, pentru raposatii nostri”, a spus un localnic. 

Au fost si din cei care ascultau muzica in cimitir, motivand ca este despre Dumnezeu. 

„La noi asa sunt obiceiurile. Muzica e despre Dumnezeu.”