Imagini ca după apocalipsă au fost surprinse și pe strada Muncești din Chișinău, lângă parcul de troleibuze. Un copac a căzut peste mai multe mașini parcate.

Din video se văd automobilele deteriorate, după ce arborele s-a prăbușit la pământ. 

Cod portocaliu de vânt în toată țara

Ieri, meteorologii au emis o avertizare de cod portocaliu de vânt în toată Republica Moldova. Avertizarea a intrat în vigoare astăzi, la ora 10 dimineața și va fi valabil până la ora 21. 

Astfel, în cursul zilei, pe arii extinse, se prevăd intensificări ale vântului de până la 24 de metri pe secundă, iar izolat rafalele de vânt vor fi și mai puternice. 

Recomandările IGSU

În contextul codului portocaliu de vânt, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență recomandă oamenilor să fie prudenți și să evite aflarea în preajma copacilor bătrâni, a firelor de înaltă tensiune sau a obiectelor care nu sunt bine fixate. 

De asemenea, există riscul izbucnirii incendiilor de vegetație. 

Citeste si : „Evitați aflarea în preajma copacilor bătrâni, a firelor electrice sau a obiectelor instabile." Recomandările IGSU în contextul codului portocaliu de vânt puternic