O femeie de 73 de ani din Sîngerei a fost reținută și e suspectă de complicitate într-o schemă de escrocherie de 400 de mii de lei. Mai mulți indivizi au păcălit un bătrân de 74 de ani din aceeași localitate și i-au luat banii de pe card sub pretextul stingerii unui credit preaprobat.
Este momentul în care femeia de 73 de ani intră în curtea victimei de 74 de ani. Femeia a fost reținută imediat, fiind suspectată de implicare în comiterea infracțiunii.
„Aici ce ați venit?
- Eu am venit la moșu.
- Cine e moșu?
- A fost... a muncit.
- Da’ cum îl cheamă?
- Nu știu cum îl cheamă.
- Doar pe moșul dumneavoastră? Ce aveți în buzunar?”
Polițiștii din Sîngerei au stabilit că escrocii au sunat victima la începutul lunii martie. Sub pretextul ca acesta să închidă mai ușor un credit preaprobat, suspecții au reușit să primească de la bătrân datele cardului bancar.
De pe card, aceștia au sustras aproape 33 de mii de lei. După care prin manipulare, l-au mai păcălit prin intermediul unui curier și l-au făcut să le mai dea 59 de mii de lei și 14 800 de euro. Escrocii au continuat să sune, așa că bărbatul a alertat poliția.
Pe 2 aprilie, când suspecții au încercat din nou să obțină bani de la victimă a fost reținută în flagrant femeia de 73 de ani.Prejudiciul cauzat victimei se ridică la aproape 400 mii de lei. Polițiștii investighează cazul pentru a identifica toate persoanele din schemă.

