Peste 5 milioane de lei au fost ridicate de ofițerii Centrului Național Anticorupție în urma perchezițiilor de ieri, la câțiva agenți economici și funcționari ai Direcției Locativ-Comunală Chișinău, în urma cărora au fost reținute șapte persoane.

Potrivit CNA, perchezițiile au avut loc în cadrul unui dosar pornit pe fapte de corupție în procesul de achiziții publice. Banii, în diferită valută, au fost depistați la domiciliile și birourile de serviciu ale unor agenți economici, precum și ale unor funcționari ai Direcției Locativ-Comunale Chișinău, iar proveniența acestora urmează a fi stabilită în cadrul urmăririi penale.

Astăzi, procurorii din Bălți urmează să înainteze învinuirile în privința persoanelor reținute și, după caz, să prezinte instanței demersurile de arestare preventivă.

Ieri, patru funcționari publici cu statut de conducători printre care și șeful Direcției Generale Locativ-Comunale și Amenajare a Primăriei municipiului Chișinău, precum și trei agenți economici au fost reținuți de Centrul Național Anticorupție pentru fapte de corupție. Potrivit probelor administrate, persoanele publice vizate în dosar sunt bănuite că, începând cu anul 2024 și până în prezent, ar fi pus în aplicare o schemă infracțională de pretindere, acceptare și primire ilegală, sistemică, de comisioane din valoarea licitațiilor adjudecate. În schimbul acestor remunerații ilicite, funcționarii ar fi favorizat anumiți operatori economici în procesul de atribuire a contractelor publice.

Cinci milioane de lei au fost ridicate în urma perchezițiilor
Cinci milioane de lei au fost ridicate în urma perchezițiilor / CNA