Acccident grav în satul Mitoc, după ce 3 mașini s-au ciocnit la ieșirea din localitate. 5 persoane, inclusiv un copil, au fost transportate la spitalul Raional Orhei, iar un alt copil, cu fracturi și traumatisme multiple, a fost internat la Institutul Mamei și Copilului și se află în stare gravă.
Aceste imagini au fost surprinse de un martor, imediat după accident. Cele trei mașini implicate în coliziune au fost aruncate pe marginea șoselei iar resturile împrăștiate pe carosabil dovedesc forța impactului.
Elena BĂETRĂU, OFIȚER DE PRESĂ IP ORHEI: „Din cercetările preliminare s-a stabilit că o femeie de 31 de ani, conducând un Mercedes, nu a reușit să frâneze la timp și a tamponat din spate un Peugeot, condus de o femeie de 33 de ani, care era oprit regulamentar pentru a efectua manevra de virare la stânga. În urma impactului, Peugeot-ul a fost proiectat pe sensul opus, unde s-a ciocnit cu un Ford Transit, condus de un bărbat de 35 de ani.”
În urma accidentului, cinci persoane, inclusiv un copil, au fost transportate la Spitalul Raional Orhei, însă ulterior au fost externate. O fetiță în vârstă de 5 ani se află în stare gravă, internată în secția de Terapie Intensivă a Institutului Mamei și Copilului.
Maxim CAZACU, PURTĂTOR DE CUVÂNT AL INSTITUTULUI MAMEI ȘI COPILULUI: „La Institutul Mamei și Copilului a fost transportată o pacientă în vârstă de 5 ani, victimă a unui accident rutier. La internare, aceasta prezenta un traumatism cranio-cerebral, o fractură de femur. În prezent este internată în cadrul Departamentului de Anesteziologie și Terapie Intensivă, este conștientă, însă starea sa de sănătate este apreciată ca una gravă.”
În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că cele două femei nu consumaseră alcool, însă șoferul de 35 de ani se afla în stare avansată de ebrietate. Poliția investighează cazul.

