A fost decis! Satoshi ne va reprezenta țara la Eurovision Song Contest cu piesa Viva, Moldova. Interpretul a fost ales câștigător din 16 participanți ai selecției naționale, care a avut loc aseară, la Arena Chișinău. Pentru prima dată în concurs, organizatorii vor susține financiar prestația reprezentantului țării noastre la Eurovision, oferindu-i un milion de lei.
Piesa Viva Moldova, interpretată de Satoshi va reprezenta Republica Moldova la ediția din acest an Eurovision Song Contest. Pe numele real Vlad Sabajuc, originar din Cahul, artistul apare în scenă alături de trei intrumentiști și două vocaliste, printre care este și Aliona Moon, care ne-a reprezentat țara la Eurovision în 2013.
Piesa Viva Moldova a acumulat punctajul maxim din partea publicului, a juriului național și a juriului internațional, care i-au adus lui Satoshi victoria la etapa națională.
...dar și un premiu bănesc, oferit de organizatorii concursului, pentru prestația sa la Eurovision Song Contest.
„Un milion de lei pentru Viena.”
Satoshi, REPREZENTANTUL MOLDOVEI LA EUROVISION SONG CONTEST: „Eu îmi voi dedica toate forțele ca să reprezint țara la cel mai înalt nivel. Colțișorul nostru de pământ, acolo, la Viena. Mulțumesc pentru încredere. Viva Moldova!”
Ulterior, Satoshi a recunoscut pentru PRO TV că, deși știa că este printre favoriți, experiența a fost o adevărată provocare.
Satoshi, REPREZENTANTUL MOLDOVEI LA EUROVISION SONG CONTEST: „Nu m-am așteptat la un suport atât de mare și până în ziua concursului eram plin de îndoieli, am avut momente când m-am temut, mi-am pierdut încrederea în sine, după care, datorită experienței și a echipei, m-am luat în mâini, ca să livrez așa cum știu.”
Pe locul doi, cu o distanță de 10 puncte s-a plasat Pavel Orlov, cu piesa Can’t say Goodbye.
Iar top 3 a fost încheiat de Cătălina Solomac, cu piesa Pink Margarita.
În total au participat 16 concurenți. Anul acesta, câștigătorul a fost ales prin televot, votul juriului național, format din 15 membri, printre care au fost artiști, producători muzicali și influenceri, dar și votul juriului internațional, format din 5 membri. Pe 12 mai, la Viena, Austria, Satoshi ne va reprezenta țara în prima semifinală a Eurovision Song Contest.
