Și pe unele șosele din țară se circulă în continuare cu dificultate, în condiții de ceață, polei și ghețuș, anunță Administrația Națională a Drumurilor. Noaptea trecută și pe parcursul zilei de astăzi, salvatorii, dar și polițiștii au intervenit să ajute șoferii ajunși în dificultate, inclusiv și pe cei de pe ambulanțe. Din cauza vremii, în ultimele 24 de ore s-au produs puțin peste 130 de accidente în țară. În același timp, până la această oră xx localități rămân deconectate de la curentul electric.
Așa s-a circualt noaptea trecută pe drumurile din țară. Iar astăzi situația din mai multe raioane este similară, anunță poliția.
Conduceți vă rog prudent pentru că e lunecos până la Rezina.
Din cauza vremii, în ultimele 24 de ore s-au produs 132 de accidente rutiere, 8 persoane suferind mai multe traumatisme.
Administrația Națională a Drumurilor atenționează că în regiunile din nordul și centrul țării, mai cu seamă la Stăuceni, Cricova, Rîșcani și Rezina, încă se atestă ceață. Iar pe șosele din Dubăsari, Ocnița, Telenești, Criuleni și Bălți drumarii intervin pentru a face posibilă deplasarea pe porțiunile de drum acoperite de polei.
Șosele blocate nu sunt, anunță Administrația Națională a Drumurilor, însă în țară circulația se desfășoară în continuare în condiții de ceață și polei.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență informează că în ultimele 24 de ore a intervenit în 47 de situații de risc. Dintre acestea, în mai multe cazuri salvatorii au acordat ajutor unor ambulanțe rămase blocate. Unul a fost înregistrat în orașul Stăuceni, unde o ambulanță, în timpul deplasării, a derapat de pe traseu și a intrat într-un gard.
Totodată, alte echipe de pe ambulanțe au fost ajutate să ajungă la pacienți și în raioanele Căușeni, Cimișlia, Strășeni și Sîngera.
Premier Energy anunța că de dimineață 13 localități din centrul și sudul țării au fost deconectate parțial de la curentul electric, fiind ulterior reconectate treptat. Este vorba de localități din raioanele Criuleni, Orhei, Călărași și Ceadîr-Lunga.
Intervențiile specialiștilor sunt îngreunate însă de condițiile meteo severe și accesul dificil către liniile electrice aflate la distanță, în câmp deschis.
