Dorin Purice si-a anuntat demisia din functia de Secretar de Stat al MAI.

Publicat:13.09.2019, 14:40

Anuntul a fost facut de Ministrul de Interne, Andrei Nastase, la sedinta Guvernului.

ACTIVITATI DE INSTRUIRE ADITIONALE:

  • Iulie 2017 – Management al proiectelor programelor si portofoliilor, Chisinau, Republica Moldova;
  • Iunie 2017 – Programul privind migratia internationala si securitatea globala ”George C. Marshall” Centru european pentru studii in Securitate, Germania;
  • Mai 2016 – Program international de Lidership ”Pentru o lume sigura: Cooperarea militara si securitatea internationala”, Departmentul de Stat al SUA (New York SUA);
  • Septembrie – Octombrie 2009 –  Participare in cadrul Programului "Lumea deschisa/Open World", organizat de Consiliile Americane si Centrul Lumea deschisa destinat liderilor pe langa Libraria Congresului (SUA);
  • Noiembrie 2006 – Departamentul de Securitate Interna, Centrul federal de instruire privind normele de drept (Glynco, Georgia, SUA) Training privind siguranta ofiterilor;
  • Aprilie 2005 – Seminar privind utilizarea ilegala si traficarea armelor si armelor de calibru mic;
  • Februarie – Martie 2001 – TACIS/FARE Bruxelles, Regatul Belgiei, Modernizarea punctelor de trecere la frontiera UE;
  • Martie 2000 – Academia Internationala de aplicare a legii (Budapesta), Combaterea crimei organizate si a coruptiei;
  • Februarie 2000 (Chisinau) – Organizatia Mondiala a Vamilor, Aplicarea tehnicilor cu privire la frauda comerciala;
  • Septembrie 1997 – Departamentul de Comert al SUA, Programul de dezvoltare a legii comerciale, Seminarul cu privire la comertul cu servicii.

EXPERIENTA PROFESIONALA:

  • Noiembrie 2017 – prezent – Secretar de Stat al MAI;
  • Aprilie 2016 – Noiembrie 2017 – Viceministru al afacerilor interne;
  • August 2012 – Aprilie 2016 – Sef al Departamentului Politiei de Frontiera al MAI;
  • Iunie 2011 – August 2012 –  Expert pe probleme vamale si management al frontierelor, Misiunea UE pentru Stabilirea si Asigurarea Normelor de Drept (EULEX) in Kosovo;
  • Iulie 2005 – Iunie 2011 – Seful Directiei managementul riscurilor si audit post-vamuire (Departamentul de aplicare a legii);
  • Ianuarie 2004 – Iulie 2005 – Departamentul Vamal, Consilier al Directorului general al Departamentului Vamal, Membru al Comitetului Comun de Cooperare (JCC) al Centrului Initiativei de cooperare in Europa de SE (SECI);
  • Noiembrie 2001 – Decembrie 2003 – Departamentul Vamal, Reprezentant (ofiter de legatura) al Departamentului Vamal al Republicii Moldova in cadrul Initiativei de cooperare in Europa de SE (SECI), Centrul regional SECI pentru combaterea criminalitatii transfrontaliere (Bucuresti);
  • August 2001 – Noiembrie 2001 – Departamentul Vamal, Specialist principal in cadrul Biroului National al Initiativei de Cooperare in Europa de SE/Oficiul regional pentru schimbul de informatii (SECI/RILO);
  • Decembrie 1997 – August 2001 – Specialist principal al Directiei juridice si relatii internationale;
  • Noiembrie 1996 – Decembrie 1997 – Specialist al Directiei combaterea contrabandei.