Astfel, săptămâna trecută au fost efectuate mai multe percheziții într-un dosar de trafic de influență, escrocherie şi falsul în acte publice, trei persoane au fost reținute în flagrant într-un dosar de viol, iar la moment 8 persoane sunt plasate în arest. Este sinteza Centrului Național Anticorupție din săptămâna trecută.
Potrivit CNA, săptămâna trecută au fost pornite 21 de cauze penale, în total fiind în procedură 554 de dosare.
În primul caz, un polițist din Dubăsari și doi complici au încercat să soluționeze un dosar pornit pe viol cu 4000 de euro, însă au fost reținuți în flagrant de ofițerii CNA.
Într-un alt caz, au fost efectuate 12 percheziții în cadrul unei cauze penale privind fraudarea fondurilor publice pentru amenajarea unui parc rural. Astfel, au fost acceptate lucrări fictive neefectuate de agentul economic, fiind utilizată suma de 6 373 710 lei din bugetul de stat.
Agenția de Recuperare a Bunurilor Infracționale (ARBI) a CNA a sechestrat 2 mijloace de transport în valoare de peste 120 de mii de lei, săptămâna trecută, în baza delegațiilor Poliției de Frontieră și Inspectoratului de poliție Bender. Aceștia au fost indisponibilizate într-un dosar de organizarea migrației ilegale.
Totodată, au fost emise 2 ordine de înghețare pe un cont bancar în sumă de peste 1,5 milioane de lei și 2 bunuri imobile.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.


