Peste, carne de pui si legume alterate. Astfel de produse ajungeau in gradinitele din capitala. S-a aflat dupa ce procurorii au inceput sa investigheze legalitatea lictitatiilor efectuate de subdiviziunile Directiei Educatie Chisinau. Astazi dimineata ofiterii CNA au retinut 18 persoane, functionari si reprezentanti ai unor companii care livrau produse in gradinite. Oamenii legii au facut publice si cateva discutii dintre functionari si angajatii firmelor vizate.
„- Mai pe scurt, fileul acesta care l-am primit noi, este ucrainean. - Aha.- Este galben la culoare, iar când îl dezgheata parca-i o cârpa. Eu nu stiu, v-au mai spus ceilalti ori nu?”
“- Auziti, da nu ne putem întelege sa veniti sa luati gainile cele de mâine si sa ne aduceti altele? - Azi deja nu pot face nimic, doamna Valera, asta... Valentina. Nu pot sa fac azi nimic. Hai deja data asta o sa treaca asa.- Da … sa vii acum înapoi sa vezi ca-s fierte, dar miros urât. Eu nu le pot da copiilor. Eu trebuie sa le arunc.”
Nu doar carnea era cu probleme...
„- E problema cu pestele.- Ce problema e cu pestele?- Are paraziti.- Pestele?”
“- Auziti, da ce-i cu macaroanele astea, ce calitate aduceti voi? - Îmmm… normala, nu stiu de care. De la doua firme eu stiu. Dar ce, sunt probleme? - Hai vedeti va rog ca sunt cleioase tare si ieri a venit o grupa de parinti. - Am înteles. Bun. - Portia de bors cu macaroanele încleiate. ”
Legumele si fructele aduse la gradinite, tot erau alterate.
“- Ion?- Da!- Treci sa iei cartofii aceia.- Tu ai spus sa-i iau pe acestia! Da le-or mânca!!!- Sunt urâti cartofii Ghena?- Sunt spalati cu sulfat nu stiu ce acolo si ea se teme sa le puna în mâncare.- Ia-le si da-le la o gradinita la Buiucani. Am sa pierd acolo vreo 2-3 lei, da ce sa fac cu ei? Daca nu, arunca-le hai, manânca-le tu.- Pentru ce îmi trebuie? Sa ma otravesc?! ”
Procurorii spun ca au pus ochii pe subdiviziunile Directiei Educatie Chisinau in martie 2016, dupa ce au aflat ca acestea, favorizeaza in cadrul licitatiilor anumite firme, care aprovizioneaza gradinitele. Dupa ce functionarii au inceput sa fie filati, s-a aflat ca produsele alimentare cu care urmau sa fie hraniti copii erau alterate.
Potrivit procurorilor, directiile educatie din sectoare incheiau contracte de milioane de lei, iar pentru ca firmele vizate sa castige licitatiile luau mita, care ajungea pana la 10 mii de lei.
"- Spune.- Eu am vrut sa-ti spun. Eu am fost la Margareta asta. Bai ea este ...! Vrea 10 mii.- Pentru ce?- Mi-a spus ca toate firmele au adus, ca sa le dea la acestia cu verificarile, ca ei sunt cu gusturi. - Sper ca sunt 10 mii, îmi zice ea mie. Eu zic: Cât? Ca daca aici sunt 5 atunci, sa-mi mai aduceti 5, ca asa toti au dat. S- Da ce am eu cu acest control?N- Eu am ramas socata. Mi-a zis ca daca nu, ei vor veni la voi cu verificarile. "
De dimineata, procurorii anticoruptie impreuna cu ofiterii CNA, au efectuat 46 de perchezitii in birouri si acasa la 23 de persoane care sunt banuite. 11 functionari de la directiile educatie si 7 reprezentanti ai firmelor care livrau produsele alimentare au fost retinuti. Oamenii legii au refuzat sa dea nume.
Si primarul capitalei a venit cu o reactie. Premierul Pavel Filip, a cerut sa fie efectuate controale in toate institutiile de invatamant din tara, in ceea ce priveste calitatea si termenul de valabilitate a produselor alimentare. Oamenii legii au pornit peste 30 de cauze penale pentru abuz in serviciu, trafic de influenta, corupere pasiva si activa, dar si depasirea atributiilor de serviciu.

