Scoțienii au descoperit cea mai mare problemă a acestui Campionat Mondial... criza de bere. La Boston, pub-urile au fost luate cu asalt de miile de fani în kilturi, iar butoaiele s-au golit într-un ritm atât de rapid, încât rezervele „s-au evaporat” în doar câteva zile.
„ Pot să beau câte 15 beri pe zi. Doar ne place să ne distrăm.”
Scoțienii au dat năvală în Boston, unde naționala lor favorită are programate primele două partide de la Cupa Mondială. Și cum, în tradiția scoțiană, fotbalul merge mai bine cu câteva halbe de bere, pub-urile din zonă au devenit neîncăpătoare.
„ Bem foarte mult. Suntem ca la sărbătoare. Bostonul este minunat, oamenii sunt superbi, barurile sunt superbe.”
„ O să venim, îți vom bea berea. Vom investi ceva bani în economie și ne vom distra de minune între timp.”
Potrivit estimărilor locale, „armata tartană” din Boston, cum sunt numiți fanii scoțieni, numără între 40 și 50 de mii de membri.
„ Avem nevoie de asigurări din partea primarului din Boston că va fi suficient alcool.”
„Am fost la barul Cheers ieri pentru două halbe și am rămas pentru 20.”
Barurile din Boston nu au fost pregătite pentru o cerere atât de mare.
„ Taverna „White Bull” a rămas fără bere. Fanii scoțieni au băut totul până a rămas uscat, iar tot ce le-a rămas este berea Bud Light. ”
„ Așa este în fiecare zi.”
„ Vedem aceleași fețe zilnic. Deja ne știu numele.”
Proprietarii localurilor și distribuitorii au trebuit să se mobilizeze și să facă livrări urgente, după invazia scoțiană.
Billy DECAIN, DIRECTORUL GENERAL AL UNUI BAR: „ Rămânem cu toții fără bere, iar distribuitorii locali fac tot ce pot ca să le aducă. Au primit multe solicitări de livrări. Se pare că scoțienii se mândresc că vin la localuri și „le usucă”. ”
Într-un pub irlandez, renumit în zonă, s-au consumat 200 de butoaie de bere Guiness și Tennent’s. Asta înseamnă circa 16.000 de halbe pe parcursul unei săptămâni - de trei ori mai mult decât se bea într-un weekend de Sfântul Patrick, marea sărbătoare națională a irlandezilor.
Brian MCDONNELL, DIRECTORUL PUB-ULUI IRLANDEZ: „ Cu siguranță, este mult mai aglomerat decât ne-am fi așteptat vreodată. Ne-am pregătit pentru nivelul Zilei Sfântului Patrick, dar ne-au dat peste cap planurile.”
„ Mi s-a spus că și distribuitorul a rămas fără bere. El își primește lotul azi și restul orașului va primi mâine.”
Totuși, „criza de bere” a umplut buzunarele proprietarilor. Microbiștii beau și profită de sărbătoarea fotbalistică.
„ Fanii au fost incredibili. Sunt minunați, sunt distractivi. Beau și petrec timpul superb. ”
„ Am un kilt doar pentru băut, din motive evidente. S-ar putea vărsa ceva pe el, așa că mereu am două kilturi.”
Nebunia din Boston a început, după ce Scoția a câștigat primul său meci la Mondiale, 1 la 0 cu Haiti. Tot acolo, pe același stadion, Robertson, McTominay și compania dau piept în această noapte cu Maroc, așa că pub-urile vor fi din nou neîncăpătoare. Ultimul duel din grupe se va disputa în Florida, Scoția urmând să întâlnească Brazilia. Cât de mult beau scoțienii la fotbal am văzut și noi, înaintea meciului dintre Moldova și Scoția, în calificările la Campionatul Mondial. Partida a avut loc în noiembrie 2021, când Chișinăul a fost împânzit de bărbați în kilturi.

