18 persoane si-au pierdut viata, in aceasta dimineata, in urma unei explozii intr-o mina din nordul Rusiei. Alti patru mineri s-au ales cu rani si au fost internati in spital.


Potrivit autoritatilor ruse, doar zece cadavre au fost scoase, iar alte opt raman sub daramaturi. La locul deflagratiei lucreaza noua echipe de salvare. Deocamdata nu se cunoaste cauza exploziei, dar potrivit informatilor preliminare, aceasta s-a produs de la scurgeri de gaze. In momentul deflagratiei, in subteran lucrau 260 de mineri.