Un dispozitiv exploziv a vizat in noaptea de vineri spre sambata consulatul american de la Guadalajara, in vestul Mexicului, fara a se solda cu victime sau pagube materiale, au anuntat autoritatile locale
Explozia a avut loc cu câteva ore înainte de învestirea, în Mexic, a noului presedinte Andres Manuel Lopez Obrador, în prezenta vicepresedintelui american Mike Pence si a lui Ivanka Trump, fiica presedintelui Donald Trump.
“Investigatiile sunt efectuate de autoritatile federale”, a anuntat parchetul local pe Twitter.
Potrivit imaginilor furnizate de camerele de supraveghere, un individ a depus încarcatura exploziva si s-a îndepartat în fuga, a precizat o sursa din cadrul parchetului local.
Explozia a provocat o gaura de 40 de centimetri în zidul care înconjoara gradina consulatului.
Trei cuie de grenade cu fragmentatie ar fi fost descoperite la locului exploziei, potrivit aceleiasi surse.
Într-o înregistrare video care a circulat în ultimele zile pe retelele sociale, un individ avertiza în privinta unui atac asupra cladirii din partea cartelului Jalisco Noua Generatie, una dintre principalele tinte ale operatiunilor antidrog americane si care are legaturi cu celebrul baron al drogurilor “El Chapo”, judecat acum în Statele Unite.
Cartelul Jalisco Noua Generatie, al carui fief este situat în statul Jalisco, a cunoscut o ascensiune fulminanta în cursul ultimilor ani, devenind unul dintre cele mai puternice din Mexic.


