Obiceiul scaldatului in apa rece exista si in tari europene. Mii de belgieni au infruntat frigul si au facut baie in Marea Nordica. Astfel, ei au marcat intrarea in noul an.
Aproximativ 6.000 de oameni s-au scaldat in apa mai rece de 10 grade Celsius. Oamenii afirma ca desi nu este o temperatura ideala pentru inot, nu au putut rata evenimentul.
Evenimentul este organizat in Belgia anual in primele zile ale anului. Totusi, anul trecut, acesta a fost anulat din cauza conditiilor meteo dure.


