Plimbare de groaza pe strazile Boliviei. Locuitorii acestei tari au scos din morminte craniile stramosilor, le-au impodobit cu flori si le-au plimbat pe strazi, in cadrul unui ritual mai putin obisnuit. Astfel sunt comemorati cei trecuti din viata.
Capitala boliviana La Paz a fost invadata de schelete. In fiecare an, dupa ziua Tuturor Sfintilor, oamenii deshuma cadavrele rudelor si le iau craniile. Acestea sunt impodobite cu flori, apoi sfintite si plimbate de strazi.
Totodata, langa oase se pun sticle cu alcool, tigari sau dulciuri, adica ceea ce omul a preferat in viata. Bolivienii considera ca daca vor respecta ritualul Natitas, cum sunt denumite craniile, atunci spiritele stramosilor le vor implini toate visurile.
Dupa ceremonie, craniile nu sunt inhumate, ci pastrate acasa, in altare special amenajate, unde se aduc ofrande precum flori, tigari sau alcool.
Se considera ca cei care nu au acasa niciun craniu au ghinion in viata. Traditia a pornit de la indigenii din Muntii Anzi, care spuneau ca fiecare om are sapte suflete, iar unul ramane in craniu.
Tot ei afirmau ca florile reprezinta viata eterna. Pana acum, sarbatoarea era celebrata o singura zi, pe 9 noiembrie, insa din cauza numarului mare al celor care tin ritualul, autoritatile au permis ca ceremoniile sa dureze cateva zile.
Totusi, traditia provoaca nemultumirea bisericii catolice, fiind considerata pagana.


