Unul din zece angajati europeni si-a luat concediu medical din cauza deprimarii, arata un studiu efectuat pe un esantion de 7.000 de persoane din sapte state europene, citat de BBC News online.
Studiul Mori a fost efectuat de Asociatia Europeana pentru combaterea Depresiei (EDA) in Marea Britanie, Germania, Italia, Danemarca, Turcia, Spania si Franta.
Angajatii din Marea Britanie, Danemarca si Germania sunt cei mai predispusi sa faca depresie.
In total, 20% dintre cele 7.000 de persoane intervievate au suferit de depresie cel putin o data in viata. Cea mai mare pondere a fost in Regatul Unit (26%), iar cea mai mica in Italia (12%).
Dintre angajatii care sufera de deprimare, cei din Germania (61%), Danemarca (60%) si Marea Britanie (58%) si-au luat concedii medicale, ponderea cea mai redusa fiind in Turcia (25%).


