Barcelona e blocata de un protest la care participa peste un milion de oameni. Acestia cer independenta provinciei Catalonia. Oamenii au iesit in strada dupa ce Curtea Constitutionala a decis ca nu exista baze legale pentru recunoasterea autonomiei.


Peste un milion si jumatate de spanioli au invadat principalul bulevard din Barcelona, cantand imnul provinciei si purtand un drapel pe care scria Catalonia - un nou stat european.


Autonomia Cataloniei a fost votata si aprobata in 2005 de Parlamentul catalan, insa Curtea Constitutionala din Spania a refuzat sa recunoasca provincia ca stat independent.