Cinci studenti de la un colegiu din Moscova s-au intoxicat dupa ce au fumat substante narcotice. Un baiat este in stare grava.
Potrivit presei ruse, adolescentii, cu varstele cuprinse intre 16 si 18 ani, s-au adunat intr-o camera de camin, pentru a da o petrecere cu ocazia inceputului de an scolar.
Acolo, tinerii au fumat spice, un amestec de ierburi cu efect psihotrop, asemanator cu marihuana.
In scurt timp, ei s-au simtit rau, iar unul si-a pierdut cunostinta. Toti au fost spitalizati.
Fumatul de spice nu este interzis de lege in Rusia.


