Ciocniri violente au izbucnit aseară în capitala Albaniei. Mii de oameni au ieșit în stradă și au cerut demisia premierului.
Protestatarii au lansat artificii și cocktailuri Molotov spre mai multe clădiri guvernamentale și autospeciale ale forțelor de ordine. Poliția a intervenit rapid și a folosit gaze lacrimogene și tunuri cu apă împotriva mulțimii.
Manifestațiile au fost declanșate de acuzațiile de corupție care vizează un politician din partidul de guvernământ. Oamenii îl acuză pe premier că își protejează colega și cer plecarea acestuia de la putere.
Inițial anunțat ca un protest pașnic, evenimentul a degenerat în violențe pe fondul unei organizări slabe și al tensiunilor deja existente.

