În România a fost emis Cod galben de ninsori și se așteaptă depunerea unor canitități mari de zăpadă, mai ales în regiunile montane.  În zona Carpaților stratul de zăpadă deja a ajuns la circa 20 de centimetri, iar drumarii au intervenit cu utilaje și material antiderapant. A nins și în Germania dar și în Italia.

Privind aceste imagini nici nu spui că suntem la sfârșitul lunii aprilie. Stratul de omăt a depășit pe alocuri 20 de centimetri în zona județului Vâlcea. Drumarii au intervenit cu doua utilaje cu lamă și material antiderapant în zona montană Rânca, unde la fel a nins puternic.

Meteorologii din România au pus 14 județe sub cod galben de ninsori. Zăpada de primăvară i-a luat prin surprindere și pe italieni.

Dar și pe localnicii din zonele montane din Germania care se plang că pomii fructiferi în floare au înghețat.