Conflictul din Orientul Mijlociu escaladează de la o zi la alta. Israelul a lansat noi lovituri cu rachete asupra Iranului, dar și în Liban asupra grupării Hezbollah din sudul Beirutului. În același timp, armata americană anunță că a distrus 16 nave iraniene folosite pentru plasarea de mine în apropierea strâmtorii Ormuz. Donald Trump a avertizat că vor exista consecințe militare fără precedent dacă Iranul minează această rută vitală pentru transportul petrolului. La rândul său, Teheranul a declanșat un asalt masiv asupra țintelor israeliene și americane din Orientul Mijlociu.
O ploaie de rachete a venit în Israel dinspre Iran, noaptea trecută. Noile bombardamente au făcut ravagii și în alte regiuni. Gărzile Revoluționare Iraniene au declarat că au lovit un centru de comunicații din Haifa, baze din Regiunea Autonomă Kurdă și sediul Flotei a V-a a SUA din Bahrain. Qatar și Emiratele Arabe Unite au fost din nou vizate de rachete și drone iraniene. Și țările din Golf au publicat imagini cu interceptarea proiectilelor.
Potrivit presei iraniene, noaptea trecută Teheranul a lansat cel mai intens și puternic atac de la începutul conflictului.
Între timp, Israelul a ripostat...
Effie DEFRIN, PURTĂTOR DE CUVÂNT AL ARMATEI ISRAELIENE: „În ultimele ore am atacat peste 80 de ținte teroriste ale organizației în Liban, inclusiv clădiri înalte, sedii de comandă și platforme de lansare a rachetelor îndreptate spre Israel. Avem o varietate de ținte: ținte ale regimului, obiective militare, sisteme de comandă și control. Rachete sol-sol, rachete sol-aer, obiective nucleare și industria militară.”
„Cred că ar trebui să plecăm! Auzim avioane de luptă deasupra noastră. Apărarea antiaeriană e în acțiune. Ni s-a spus să plecăm cât putem de repede. Asta arată cât de repede se pot înrăutăți lucrurile aici.”
Crucea Roșie iraniană a difuzat imagini cu salvatorii, care căutau printre ruine. Potrivit guvernului, peste 1300 de oameni au fost uciși în Iran de la începutul conflictului.
Administrația Trump a cerut Israelului să evite noi lovituri asupra infrastructurii petroliere a Iranului, avertizând că astfel de atacuri ar putea declanșa represalii iraniene și ar putea afecta stabilitatea energetică din regiunea Golfului. La rândul său, Comandamentul Militar al Statelor Unite a publicat aceste imagini și susține că prezintă distrugerea a 16 nave iraniene, care amplasau mine în strâmptoarea Ormuz.
Cu câteva ore înainte Donald Trump avertiza Iranul să îndepărteze minele din regiune altfel vor fi consecințe la un nivel nemaivăzut.
În replică, un înalt oficial iranian în securitate i-a transmis lui Trump să fie atent, ca să nu fie el cel eliminat.

