Au gasit o metoda inedita de a-si promova orasul. Autoritatile din Ierusalim au organizat un maraton si in acest fel au adus mii de turisti in localitatea lor.
Maratonul a adunat 20 de mii de persoane, inclusiv 2 mii de turisti din peste 50 de tari. Acestia au alergat pe dealuri unde pot fi vazute monumente istorice si pe langa situri religioase.
Maratonul este organizat pentru al treilea an consecutiv.


