O noua interdictie la Roma. Vizitatorii nu mai au voie sa manance in zona istorica a orasului. Legea a intrat in vigoare ieri, iar cine o va incalca risca o amenda de cel putin 25 de euro.
Autoritatile si-au motivat interdictia prin faptul ca sutele de turisti blocheaza zona din fata monumentelor mancand bucate la pachet. Publicatia italiana La Repubblica scrie ca legea va afecta in primul rand retelele care comercializeaza mancare fast-food.
Legea a intrat in vigoare ieri, asa ca unii turisti inca nu au aflat despre interdictie.
Interdictia vizeaza si zonele istorice din Venetia, Florenta si Bologna.


