Doi oameni si-au pierdut viata, iar alti 19 au fost raniti intr-o explozie in Canada. Asta dupa ce cateva rezervoare cu acetona au explodat la o uzina farmaceutica din Canada. Deflagratia a fost urmata de un incendiu puternic, iar o portiune din cladire s-a prabusit.
Uzina farmaceutica din orasul canadian Sherbrooke a fost aruncata in aer in plina zi. In momentul tragediei, in interior se aflau peste 60 de muncitori.
Doi dintre ei nu s-au mai putut salva, fiind gasiti morti sub daramaturi, iar alti 19 au fost raniti. Autoritatile sustin ca deflagratia s-a produs de la acetona din rezervoare.
In urma exploziei, deasupra orasului s-a ridicat un fumn dens si negru, iar locuitorii din zona au fost evacuati.
Totodata a fost inchisa si o autostrada. Cauzele deflagratiei urmeaza sa fie stabilite, iar in acelasi timp vor fi estimate prejudiciile.


