Indienii au sarbatorit victoria binelui asupra raului cu focuri de artificii. Ei au participat la un festival anual care aduna sute de turisti, dornici sa vada cum se alunga spiritele rele cu sageti de foc.


Prin festivalul numit Dussehra locuitorii Indiei sarbatoresc victoria binelui asupra raului, dar si sfarsitul verii si inceputul iernii.

Traditional, oficialii si cativa actori aprind sageti si le arunca asupra unor figuri, care intruchipeaza duhurile rele. Prin acest ritual, oamenii considera ca tot raul este luat de flacari si ca astfel vor avea un an frumos si lipsit de griji.

De fiecare data, festivalul aduna sute turisti, care viziteaza India special in aceasta perioada, pentru a fi martorii unor ritualuri vechi de secole. La ceremonie a fost prezent si premierul indian, care a lansat si el o sulita arzanda.