Locuitorii unui sat din sudul Poloniei si-au facut o traditie din scaldatul in fiecare sfarsit de toamna intr-un lac cu ape glaciale. Ieri, cand apa nu avea o temperatura mai mare de 4 grade, oamenii au venit cu alaiul la scaldat, deghizati in costume ciudate.
Acesti peste 200 de polonezi n-au stat mult pe ganduri si au intrat in apele reci ale unui lac. Temperatura apei de doar 4 grade nu i-a speriat. Mai mult, unii parinti si-au adus si copiii.
Inainte de a intra in apa, toti participantii s-au incalzit, facand gimnastica si dansand.
Scaldatul glacial a devenit in satul polonez o traditie pe care oamenii o respecta an de an. Ca evenimentul sa fie mai distractiv, participantii imbraca si costume de carnaval.
Organizatorii evenimentului au anuntat ca la iarna vor repeta experienta, chiar daca atunci temperatura apei va fi cu mult mai joasa – de minus 10 grade Celsius.


