Daca la noi ninge oamenii sunt blocati in nameti, in Rusia situatia este mult mai grava. Din cauza gerului cumplit, de minus 50 de grade, sute de oameni au suferit degeraturi, iar 6 persoane chiar au murit de hipotermie, scrie agentia de presa Ria Novosti.

In regiunea Yakutia, cunoscuta ca fiind polul gerului in Rusia, temperaturile coboara pe timpul noptii si la -53 de grade Celsius, dar localnicii spun ca nu asta este cea mai mica temperatura inregistrata in zona.

 

In orasul Verkhoyansk s-au inregistrat -67,8 de grade Celsius, cea mai scazuta temperatura din emisfera nordica.

 

Rusii au vrut sa faca un experiment si au aruncat apa fierbinte, pe geam afara, iar rezultatul este uimitor. In cateva secunde apa clocotita s-a cristalizat. Vedeti rezultatul in video-ul de mai jos: