In Mexic zeci de persoane si-au adus animalele la biserica unde au fost stropite cu agheasma. Astfel, stapanii lor cred ca ele vor fi ferite de rele tot anul. Evenimentul are loc in ziua Sfantului Antonie, considerat protector al animalelor.
Ca in fiecare an, dupa sarbatorile de iarna, mexicanii il serbeaza pe Sfantul Antonie. Acesta este considerat protectorul animalelor, de aceea persoanele care au animale de companie le aduc la biserica unde preotul le stropeste cu agheasma.
Sarbatoarea este marcata de toti catolicii din America Latina, care nu ezita in fiecare an sa-si aduca animalele la biserica.


