In timp ce Europa indura frigul, Australia incearca sa faca fata incendiilor generate de arsita. La temperaturi de peste 40 de grade Celsius, mii de hectare de vegetatie au ars si sute de case au fost distruse.
Incendiile declansate in ultimele zile au distrus peste o suta de case. Doar in statul australian New South Wales, mai mult de 30 de mii de hectare de vegetatie au ars, iar in Tasmania - peste 20.000 de hectare.
Doi oameni au suferit arsuri minore, iar alti patru au fost transportati la spital pentru ca au inhalat fum. Ca masura de precautie, toate padurile si parcurile au fost fost inchise. In aceasta saptamana in Australia a fost inregistrata una dintre cele mai incinse zile din ultimii 40 de ani.
Astazi, temperatura aerului a ajuns la 45 de grade Celsius. Saptamana viitoare situatia se va complica si mai mult, intrucat sunt prognozate 52 grade Celsius. Meteorologii au introdus pe harta temperaturilor o noua culoare, pentru a indica exact gravitatea situatiei. Astfel, orice temperatura care va depasi 50 de grade Celsius va fi indicata pe harta cu mov aprins.


