Familia prezidentiala a aprins luminile de Craciun, asistata de mii de oameni. Anul acesta, in parcul prezidential a fost plantat un brad nou, intrucat cel de anul trecut...s-a uscat.


Presedintele american, Barack Obama, alaturi de sotia sa Michelle si cele doua fiice Malia si Sasha au aprins noaptea trecuta luminile pe bradul instalat in fata Casei Albe.

Acesta a fost sadit cu putin timp in urma, intrucat molidul care s-a aflat acolo timp de 30 de ani a fost distrus de uragane, iar cel plantat anul trecut - s-a uscat. 


Spectacolul de lumini a fost urmarit de 17 mii de americani. La finalul ceremoniei, Obama a cantat impreuna cu multimea un cantec de sarbatoare. 

Ceremonia a fost moderata de catre un prezentator celebru, iar Mos Craciun si cadourile au fost nelipsite.