Marea Britanie va prezenta luni un „pachet major de sancțiuni” împotriva Rusiei pentru a marca împlinirea a trei ani de la începutul războiului rusesc din Ucraina, a anunțat duminică ministrul de externe David Lammy, scrie hotnews.ro

Publicat:23.02.2025, 09:05

Acum este momentul să „strângem șurubul asupra Rusiei lui Putin”, a spus ministrul într-un comunicat citat de France Presse.

„Mâine, intenționez să anunț cel mai mare pachet de sancțiuni împotriva Rusiei din zilele de după începerea războiului, pentru a eroda mașinăria sa militară și a reduce veniturile care alimentează distrugerea din Ucraina”, a adăugat el.

Uniunea Europeană urmează, de asemenea, să adopte luni o nouă serie de sancțiuni împotriva Moscovei , inclusiv o interdicție privind importurile de aluminiu rusesc în UE.

Londra a sancționat deja peste.1 900 de persoane și entități ca răspuns la lansarea de către Rusia a invaziei sale din Ucraina la 24 februarie 2022.

De la începutul războiului din Ucraina, Regatul Unit, în coordonare cu partenerii săi, în special din Europa, a introdus o serie de sancțiuni împotriva Rusiei, constând în înghețarea de active și interdicții de călătorie.

Aceste măsuri vizează sectoarele financiar, aviatic, militar și energetic din Rusia, precum și persoane apropiate regimului lui Vladimir Putin sau implicate în război, inclusiv în țări terțe.

„Un moment decisiv în istoria Europei”

„Acesta este un moment decisiv în istoria Ucrainei, a Marii Britanii și a întregii Europe”, a declarat David Lammy, a cărui țară este un susținător esențial al Kievului.

„Acesta este motivul pentru care este timpul ca Europa să își dubleze sprijinul pentru Ucraina”, a continuat el.

El a subliniat că Regatul Unit se angajează în continuare să ofere Kievului un ajutor militar de 3 miliarde de lire sterline (3,6 miliarde de euro) pe an și este gata să trimită soldați britanici „ca parte a unei forțe de menținere a păcii, dacă este necesar” în cazul unei încetări a focului.

„Lucrăm cu Statele Unite și cu partenerii noștri europeni pentru a obține o pace durabilă și justă, fiind clar că nimic nu se poate întâmpla cu Ucraina fără Ucraina”, a spus înaltul oficial britanic.

Premierul britanic Keir Starmer urmează să se deplaseze joi la Washington pentru a se întâlni cu Donald Trump, care și-a intensificat atacurile împotriva președintelui ucrainean Volodimir Zelenski.

Președintele american i-a acuzat, de asemenea, pe liderul laburist și pe președintele francez Emmanuel Macron – așteptat luni la Casa Albă – că „nu au făcut nimic” pentru a pune capăt războiului.

Europenii, șocați de brusca apariție a contactelor americano-ruse pe tema Ucrainei, se tem că Trump va pune capăt războiului în condiții favorabile Moscovei, fără a oferi garanții de securitate Kievului.