Germanii și-au dat viitorul în mâinile conservatorilor, câștigători detașați ai alegerilor legislative de ieri, cu puțin peste 28 la sută din voturi potrivit datelor parțiale. Scrutinul a consfințit și un avans fără precedent al extremei drepte de la încheierea celui de-al doilea război mondial încoace. Formațiunea Alternativa pentru Germania s-a calasat pe locul al doilea cu aproape 21 de procente. Liderul conservatorilro a anunțat că va începe chiar de azi negocierile pentru formarea unei coaliții în Bundestag.
Friedrich MERZ, CANDIDAT CDU LA FUNCȚIA DE CANCELAR: „Le spun alegătorilor un adevărat, vă mulțumesc pentru încrederea pe care ne-ați acordat-o nouă și mie personal.”
Friedrich Merz a fost primit în aplauzele susținătorilor la sediul CDU (ȚDU) din Berlin. Uniunea Creștin democrată și aliații bavarezi s-au clasat pe primul loc.
Friedrich MERZ, CANDIDAT CDU LA FUNCȚIA DE CANCELAR: „Sunt conștient de această responsabilitate. De asemenea, sunt conștient de amploarea sarcinii care ne stă acum în față. O abordez cu cel mai mare respect și știu că nu va fi ușor.”
Vestea bună este că CDU (ȚDU) este un pardit pro-european cu politici economice liberale, este pro-Ucraina, însă susține o abordare mai dură a migrației. Vestea mai puțin bună este că pe locul doi, așa cum aratău și de fapt sondajele în campania electorală, se află AfD, care a câștigat în toate landurile din estul Germaniei, după ce voturile din aproape toate circumscripțiile au fost numărate, potrivit cotidianului german Bild. Alternativa pentru Germania este o formațiune anti-migrație, care militează pentru ieșirea din zona euro, renunțarea la sancțiunile pentru Rusia și oprirea livrării de armament pentru Ucraina. Șefa extremei drepte a propus o alianţă cu conservatorii lui Friedrich Merz în vederea guvernării Germaniei.
Alice WEIDEL, LIDERA AFD: „Ne-am dublat voturile, ei au vrut să le reducă la jumătate. S-a întâmplat contrariul și trebuie să spun un lucru, mâna noastră va rămâne întotdeauna întinsă pentru participarea la guvernare, pentru a pune în aplicare voința poporului, voința Germaniei. Suntem pregătiți să participăm la guvernare.”
Formațiunile de centru au anunțat însă că vor ține AfD în afara oricăror negocieri pentru formarea unui viitor executiv. Discuțiile se anunță a fi dificile, asta în condiția în care partidul lui Olaf Scholz a obținut un rezultat dezamăgitor. SPD, ocupă locul trei în sondaje, având un minim istoric de voturi.
Olaf SCHOLZ, CANCELARUL GERMANIEI: „Acesta este un rezultat electoral amar pentru Partidul Social Democrat. Este, de asemenea, o înfrângere electorală. Cred că acest lucru trebuie să fie clar de la început, având în vedere rezultatul. Și este, de asemenea, foarte important pentru mine să spun că este un rezultat pe care trebuie să-l ducem mai departe împreună.”
Cel mai probabil formarea unui guvern va dura cel puțin două săptămâni, spun experții. Totuşi, un lucru pare sigur: Merz va duce Germania într-o direcţie diferită de cea a actualului cancelar Olaf Scholz, se arată într-un articol de la POLITICO.
REZULTATELE PRELIMINARE
”ALIANȚA CDU/CSU – 29%
AFD – 19,5%
SPD – 16,5%”