Mii de medici spanioli au pichetat toata noaptea trecuta Parlamentul de la Madrid. Manifestantii au criticat din nou masurile de austeritate si s-au pronuntat impotriva privatizarii institutiilor medicale.
Mii de angajati din sistemul medical, purtand halate albe, au manifestat la Madrid fata de taierile bugetare si fata de intentia Guvernului de a scoate la privatizare spitalele si dispensarele.
Medicii au anuntat ca vor organiza o noua greva in zilele de 4 si 5 decembrie. Guvernul spaniol vrea sa economiseasca sapte miliarde de euro pe an in domeniul sanatatii.


