Nebunia Harlem Shake i-a cuprins si pe egipteni. Insa acestia au decis sa imbine placutul cu utilul. Asa ca s-au adunat la Cairo in fata sediului partidului de la guvernare si au cerut demisia sefului statului, in ritmuri de dans.


La eveniment au participat aproape 400 de sustinatori ai opozitiei. Pe ritmurile Harlem Shake, egiptenii au scandat pana dupa miezul noptii la sediul partidului Fratia Musulmana, cerandu-i presedintelui tarii sa plece. 


Opozitia egipteana si-a reluat protestele incepute la sfarsitul lunii ianuarie, cand s-au implinit doi ani de la revolta egipteana, care l-a inlaturat de la putere pe Hosni Mubarak.