Atmosfera de Craciun la New York. Acolo s-au aprins luminile de sarbatoare, sub privirile a sute de americani. In timp ce la New York s-a dat start numaratorii inverse, la Casa Alba, Michelle Obama a organizat ziua usilor deschise.
Vedeta Craciunului de la New York este un molid care a reusit sa supravietuiasca uraganului Sandy. Instalat in fata Rockefeller Center, acesta a fost impodobit cu 30 de mii de beculete si ghirlande.
Iar capsuna de pe tort este steaua din varful pomului, decorata cu cristale Swarovski. Anul acesta, autoritatile de la New York au organizat si un spectacol pentru vizitatori.
Si familia prezidentiala a aprins luminile de sarbatoare. Bradul familiei Obama a fost impodobit in Camera Albastra de la Casa Alba.
Totodata, prima doamna, Michelle Obama, a organizat ziua usilor deschise, invitand familiile militarilor. Impreuna cu copiii acestora, Michelle a pregatit cadouri, facute manual.
Pe oaspeti i-a asteptat si o surpriza - un tort imens, in forma Casei Albe, care avea alaturi o figura a cainelui familiei prezidentiale. In perioada sarbatorilor de iarna, la Casa Alba sunt asteptati circa 90 de mii de vizitatori.
Si asta nu e tot, una dintre cele mai frumoase destinatii turistice de la New York, Empire State Building, a fost iluminata cu un sistemn nou de lazere multicolore, care l-a inlocuit pe cel vechi, instalat inca in 1970.


