Noapte alba la Madrid. Mii de spanioli au pichetat Parlamentul, intr-un mars de protest fata de masurile de austeritate. Unii au incercat sa patrunda cu forta in interior.

Parlamentul spaniol era pazit de sute de jandarmi, care au facut un cordon uman. Protestul a fost unul pasnic, fara incidente majore. Totodata, nimeni n-a fost retinut de politie.

Spaniolii sunt nemultumiti ca noul plan de austeritate presupune micsorari de salarii si pensii si majorarea taxelor.