Protest inedit la Madrid. Mai multi ciobani si-au adus oile in centrul orasului, cerand mai multe drepturi de la autoritati.
Potrivit presei, au fost aduse in total 2 mii de oi. Ciobanii au declarat ca vor sa-si apere teritoriile pentru pasuni si drepturile lor, despre care spun ca sunt amenintate de extinderea urbana si de practicile agricole moderne.
Parada oilor a paralizat traficul pe principalele strazi din oras. Pastorii ies in strada in fiecare an, vrand sa se faca auziti de autoritati.
Ministerul Agriculturii din Spania sustine ca pastoritul este foarte costisitor, de aceea nu ofera suficiente suprafete destinate pasunilor.


