Operațiune de salvare ca în filme, în Noua Zeelandă. O cățelușă pe nume Molly a fost găsită și recuperată după o săptămână petrecută singură în sălbăticie. Povestea cățelușei rătăcite a mobilizat zeci de oameni. 

În urmă cu 7 zile, Molly, o cățelușă din rasa border collie, și stăpâna sa Jessica plecaseră într-o drumeție. La un moment dat, femeia a alunecat într-o cascadă de peste 50 de metri și a fost nevoie de intervenția unui elicopter pentru a fi salvată. Rănită în urma căderii, Jessica a fost transportată la spital de echipajele de intervenție, dar, în agitația creată, Molly s-a pierdut și a rămas singură într-o zonă sălbatică și izolată, înconjurată de stânci abrupte.

„Am aflat că acest câine dispăruse acum aproximativ o săptămână și, de fiecare dată când eram în zonă, îl căutam. La un moment dat, am început să devenim puțin obsedați de asta.” 

Fără fonduri oficiale pentru salvarea animalelor, o mică echipă de voluntari a apelat la ajutorul publicului. În doar câteva ore, oameni din toată țara au donat mii de dolari, suficient pentru a ridica din nou un elicopter în aer și a porni într-o misiune care părea aproape imposibilă. Perseverența lor a dat roade iar salvatorii au reușit în cele din urmă să o găsească pe Molly și să ajungă la ea.

„Sincer, mi-a fost destul de greu să-mi stăpânesc lacrimile. Am văzut-o inițial cu camera termică, apoi ne-am apropiat. Cățelușa era foarte speriată și a rămas pe loc.” 

Cu răbdare și cu ajutorul unui alt cățel care i-a insuflat sentimentul de siguranță, Molly a fost convinsă să se urce în elicopterul salvator. 

După o săptămână de frig, ploaie și singurătate, povestea ei a avut un final fericit. Revederea cu stăpâna ei a fost încărcată de emoții iar pentru Jessica reîntâlnirea cu Molly nu a fost doar o bucurie — ci poate cel mai bun medicament pentru vindecare.