Parlamentul britanic a pus capat, joi seara, sperantelor celor care nu vor Brexit. Propunerea unui laburist de a organiza un al doilea referendum a fost respinsa cu 334 de voturi la 85.

În schimb, Parlamentul a aprobat propunerea guvernului de a cere Uniunii Europene amânarea Brexitului, care era prevazut pentru 29 martie.

Ar fi vorba de trei luni, pâna pe 30 iunie, desi nu e clar ce s-ar putea schimba între timp. Iar un purtator de cuvânt al Comisiei Europene a spus ca toate statele membre trebuie sa fie de acord, pentru ca iesirea Marii Britanii sa fie amânata.

De altfel, Theresa May planuieste sa supuna înca o data la vot saptamâna viitoare acordul de iesire din Uniunea Europeana deja respins de Parlament de doua ori.

Pe Instagram-ul Pro TV Chisinagasiti imaginile, dar si stirile momentului din Moldova, dar si din lume!  

Fii reporter Pro TV. Daca ai surprins imagini care pot deveni o stire, ni le poti trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.