Peste 100 de moldoveni au fost retinuti in regiunea Voronej, din Rusia, pentru sedere ilegala. Acestia se deplasau in trei autocare, si au fost depistati ieri de agentii de circulatie, in timpul unui control.

Imigrantii, 118 la numar, nu aveau actele in regula, afirma autoritatile ruse. Presa precizeaza ca moldovenii venisera ilegal la munca, dar nu ajunsesera la locul destinatiei.

Oamenii au fost preluati de Serviciul Federal de Imigratie.

Ministerul de Externe de la Chisinau a declarat pentru PRO TV ca nu cunoaste deocamdata nimic despre acest caz.