Sarbatoresc prima zi din an intr-un mod inedit. Pe un frig de crapa pietrele, mii de oameni s-au adunat in Olanda pentru a face baie in mare. Evenimentul a devenit deja o traditie pentru olandezi.
Curajosii si-au dat intalnire dimineata, la Haga, pe plaja Marii Nordice. Imbracati cat mai haios, sau doar in costum de baie, dar neaparat purtand caciuli portocalii, mii de oameni au alergat pentru a face scufundari in apa ce avea doar opt grade Celsius.
Evenimentul are loc anual si a devenit deja o traditie pentru olandezi. Anul acesta a fost organizat pentru a 40-a oara.


