Kremlinul sustine ca situatia globala impune dezvoltarea fortelor armate ale Federatiei Ruse.



 
În conditiile unei situatii internationale complexe, Rusia este obligata sa asigure o dezvoltare echilibrata a armatei si marinei sale, fara a se lasa atrasa într-o cursa ‘militarista’, a declarat presedintele rus Vladimir Putin, într-o întrunire convocata luni seara cu responsabili din domeniul militar, relateaza agentia de presa RIA Novosti.


‘Vedem ca, în ultimii ani, situatia în lume nu a devenit mai calma, din pacate. Într-o serie de regiuni, aceasta chiar s-a deteriorat. Astfel, situatia din Orientul Mijlociu si din Afganistan este departe de a fi stabila, în privinta evolutiilor din Peninsula Coreea ramâne o mare incertitudine.

În pofida acordurilor de la Minsk, ciocnirile armate continua în sud-estul Ucrainei. An de an, blocul NATO continua sa îsi sporeasca potentialul militar în apropierea granitelor noastre, principalele acorduri în domeniul controlului armelor sunt sub semnul întrebarii’, a afirmat Putin.

În aceste conditii, fara a se lasa atrasa într-o cursa ‘militarista’, prin masuri flexibile, dar eficiente, fara costuri suplimentare de la buget, Rusia este obligata sa asigure o dezvoltare progresiva si echilibrata a armatei si marinei sale pentru ca acestea sa fie capabile sa neutralizeze orice potentiale amenintari, le-a trasat Putin ca sarcina sefilor fortelor armate ruse, între care au fost prezenti ministrul apararii Serghei Soigu si seful Statului Major, generalul Valeri Gherasimov.

La aceasta reuniune pe tematica militara, Putin a cerut îmbunatatirea instruirii de lupta a armatei tinându-se cont de experienta siriana. Totodata, seful statului rus a cerut ca la manevre sa fie exersate ‘activitati iesite din comun, care depasesc nivelul standard’.

De asemenea, presedintele rus a subliniat ca este necesar sa fie continuata echiparea trupelor cu armament nou si echipamente moderne.

În aceeasi reuniune, Vladimir Putin a avertizat din nou ca Rusia va riposta în cazul retragerii SUA din Tratatul privind Fortele Nucleare Intermediare (INF), semnat în 1987 de liderii american si rus de la acea vreme, Ronald Reagan si Mihail Gorbaciov.

Presedintele rus a discutat posibilele contramasuri cu sefii armatei, reînnoind oferta de dialog fata de Washington în acest dosar, au transmis agentiile de presa ruse.

Presedintele american Donad Trump a anuntat la 20 octombrie intentia SUA de a se retrage din Tratatul INF, acuzând Rusia ca nu respecta prevederile pactului, ceea ce Moscova neaga.

De asemenea, NATO si-a exprimat îngrijorarea fata de dezvoltarea de catre Rusia a unei rachete cu raza intermediara de actiune, SSC-8 (în codificarea NATO), care reprezinta, conform secretarului general al Aliantei, Jens Stoltenberg, un ‘risc serios pentru stabilitatea strategica’.

Potrivit Aliantei Nord-Atlantice, racheta SSC-8 sau Novator 9M729 este capabila sa loveasca o tinta de la 500 la 5.500 de kilometri distanta, ceea ce este interzis prin Tratatul INF.