Problemele de sanatate au obligat-o pe Regina Marii Britanii sa se interneze astazi, relateaza dailymail.co.uk.

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii a fost internata duminica intr-un spital din Londra cu diagnosticul de gastroenterita, a anuntat Palatul Buckingham.

"Regina este sub observatie la spitalul King Edward VII din Londra din cauza simptomelor unei gastroenterite. Ca masura de precautie, toate angajamentele sale oficiale din aceasta saptamana au fost fie amanate, fie anulate", a declarat un purtator de cuvant al Palatului Buckingham.



Zarele britanice au comentat ieri ca Elisabeta a II-a e tot mai “subreda”, fiind a doua oara in trei luni cand isi anuleaza, din motive de sanatate, vizite anuale de la care nu a lipsit niciodata in cei 60 de ani de cand e pe tronul Regatului.

Vineri, Palatul Buckingham a anuntat ca Regina Elisabeta si-a anulat vizita oficiala pe care trebuia sa o faca in Tara Galilor, din motive de sanatate.  Regina urma sa faca o vizita la Roma saptamana viitoare.