4 veterani ai armatei americane au murit striviti de tren, in timpul unei manifestari din Texas.


Alti 17 batrani au fost raniti, majoritatea fiind in stare critica. Tragedia s-a produs in timp ce veteranii participau la o defilare cu tancuri, iar coloana traversa calea ferata.

Tancurile transportau fosti combatanti si pe sotiile acestora la o manifestatie anuala, care se desfasoara in vestul tarii. Ea este dedicata memoriei soldatilor cazuti in diferite confruntari.

Petrecerea care urma sa aiba loc dupa parada a fost anulata. Deocamdata nu se stie cine se face vinovat de accident, cazul fiind cercetat.