Sunt sau nu sunt sigure avioanele Boeing 737 Max? Este intrebarea pe care si-o pun mai ales oamenii care au bilete cumparate pentru curse operate cu aceasta aeronava.

Câteva tari le-au consemnat la sol pâna la noi ordine, dar în multe altele înca sunt folosite. Doua avioane de acest tip s-au prabusit la distanta de cinci luni si problemele par sa fi fost similare.

Actiunile companiei au pierdut luni şapte la suta din valoare.

„Am vazut avionul cazând din cer. Înainte sa cada, avionul s-a rotit de doua ori în aer. Iesea fum din spate. A lovit pamântul si a explodat.”

 Asemenea marturii, pe lânga datele extrase din cutiile negre, îi vor ajuta pe anchetatori sa stabileasca ce s-a întâmplat în clipele de dinaintea accidentului aviatic de duminica din Etiopia.

A fost a doua oara în mai putin de jumatate de an când un avion Boeing 737 Max nou-nout s-a prabusit la câteva minute de la decolare. La sfârsitul lunii octombrie, o aeronava identica a cazut în largul coastei indoneziene. În total, 346 de oameni au murit în cele doua accidente.

China, Indonezia si Etiopia au consemnat la sol toate aeronavele de acest tip, dar ele sunt înca folosite în restul lumii.

„Oamenii erau nelinistiti, fiindca citisera în ziare si pe internet.”

 „Avem deja zborul de întoarcere rezervat. Daca l-am putea schimba, cred ca am face-o.”

Cu toate nelinistile pasagerilor, companiile americane folosesc în continuare aeronavele. Iar Autoritatea Americana pentru Aviatie, desi a cerut companiei Boeing sa faca unele modificari, le considera sigure. Însa un fost inspector pentru siguranta aviatica este de cu totul alta parere.

David Soucie, fost inspector FAA: „N-am spus niciodata ca e nesigur sa zbori cu un anumit model de aeronava, dar în acest caz trebuie sa o fac. M-am uitat la datele de zbor ale avionului prabusit si seamana socant de mult, sunt aceleasi probleme pe care Lion Air le-a avut cu avionul. Asa ca, da, as avea grija cu acest avion, îmi pare rau s-o spun.”

 Deocamdata, compania a anuntat ca nu-si revizuieste recomandarile catre cei care folosesc acest avion.

Boeing 737 este cel mai bine vândut avion din istorie, iar Max e o versiune modernizata, cu motoare mai eficiente energetic. Potrivit Boeing, exista comenzi pentru cinci mii de aeronave de la peste o suta de companii din toata lumea, inclusiv din România.

Cinci avioane 737 MAX-8 ar trebui sa ajunga în flota Tarom, iar sase au fost comandate de Blue Air. Pâna acum, aceste companii nu au reactionat oficial la suspiciunile aparute.