Statele Unite intenționează să încheie războiul împotriva Iranului în decurs de două-trei săptămâni. Declarația a fost făcută de Donald Trump, care a spus că Washingtonul nu mai are motive să continue. El a mai adăugat că situația din Strâmtoarea Ormuz nu necesită implicarea SUA, iar țările UE trebuie singure să-și ia petrolul de acolo, liderul american fiind supărat pe aliați că nu l-au ajutat la deblocarea acestei căi vitale de navigație. Între timp, Gardienii Revoluției spun că de astăzi vor ataca interese și companii americane din Orientul Mijlociu.
Donald TRUMP, PREȘEDINTELE STATELOR UNITE ALE AMERICII: „A avut loc o schimbare de regim. Schimbarea de regim nu a fost unul dintre obiectivele mele. Eu am avut un singur obiectiv: ca ei să nu mai dețină arme nucleare. Iar acest obiectiv a fost atins — nu vor mai avea arme nucleare. Însă ne finalizăm acțiunea. Și cred că, în aproximativ două săptămâni, poate cu câteva zile în plus pentru a duce totul la capăt, vrem să eliminăm complet tot ce mai au.”
Este cea mai clară declaraţie făcută până acum de Trump cu privire la intenţia sa de a pune capăt în curând unui război ce durează de o lună şi care a tulburat Orientul Mijlociu, a perturbat pieţele energetice globale şi a schimbat traiectoria preşedinţiei republicanului. Trump a precizat că Teheranul nu trebuie să încheie un acord cu Washingtonul pentru a pune capăt conflictului. În schimb, a adăugat Trump, condiţia pentru încheierea operaţiunii este ca Iranul să nu poată dobândi în curând o armă nucleară. Totodată, Trump a subliniat că deblocarea Strâmtorii Ormuz ar trebui să fie responsabilitatea statelor care depind de petrolul transportat pe această rută.
Donald TRUMP, PREȘEDINTELE STATELOR UNITE ALE AMERICII: „Vom pleca foarte curând, iar dacă Franța sau o altă țară vrea să obțină petrol sau gaze, va trece prin Strâmtoarea Ormuz. Vor merge direct acolo și se vor putea descurca singuri. De fapt, cred că va fi foarte sigur. Dar noi nu vom avea nimic de-a face cu asta. Ce se întâmplă în strâmtoare nu ne mai privește, pentru că aceste țări — China, de exemplu — vor merge acolo, își vor alimenta navele și vor pleca, ocupându-se singure de situație.”
Nu există niciun motiv pentru ca noi să intervenim. I-am lovit puternic. Am eliminat mulți dintre extremiștii radicalizați din zona strâmtorii.
Liderul american este supărat pe aliații săi din UE, care nu i-au sărit în ajutor la deblocarea strâmtorii. Potrivit unui raport din Wall Street Journal, Trump le-ar fi spus consilierilor săi că este dispus să pună capăt războiului împotriva Iranului chiar dacă Strâmtoarea Ormuz rămâne în mare parte închisă și să amâne pentru moment operațiunea complexă de redeschidere a acestei căi navigabile critice pentru tranzitul de petrol și gaze naturale lichefiate.
Încheierea războiului cu Iranul, în condițiile în care acesta își păstrează controlul asupra Strâmtorii, va fi percepută la nivel global drept o înfrângere strategică a Statelor Unite, scrie CNN. Teheranul va declara aproape sigur victoria și ar putea considera că și-a restabilit capacitatea de descurajare împotriva unor viitoare atacuri. În plus, este foarte probabil să încerce să-și monetizeze noua poziție, introducând taxe pentru trecerea tancurilor petroliere prin acest traseu. Acest lucru i-ar aduce venituri pentru refacerea programelor militare, de rachete și chiar nucleare, care au fost distruse în urma loviturilor aeriene americane și israeliene.

