Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, a lansat InvestAI, o inițiativă care are ca scop mobilizarea a 200 de miliarde de euro pentru investiții în domeniul inteligenței artificiale. Evenimentul a avut loc marți, în cadrul Summitului de acțiune privind inteligența artificială de la Paris, relatează antena3.ro.
Potrivit Antena3, un fond european a fost lansat de 20 de miliarde de euro destinat gigafabricilor de AI, o infrastructură esențială „pentru a transforma Europa într-un continent al inteligenței artificiale”.
Ursula VON DER LEYEN, PREȘEDINTELE COMISIEI EUROPENE: „AIne va îmbunătăți asistența medicală, va stimula cercetarea și inovarea și ne va stimula competitivitatea. Dorim ca AI să fie o forță a binelui și a creșterii. Facem acest lucru prin propria noastră abordare europeană – bazată pe deschidere, cooperare și talent excelent. Dar abordarea noastră încă mai trebuie să fie supraîncărcată. Acesta este motivul pentru care, împreună cu statele noastre membre și cu partenerii noștri, vom mobiliza capital fără precedent prin intermediul InvestAI pentru gigafabricile europene din domeniul AI”
Fondul InvestAI al UE va finanța patru viitoare gigafabrici de AI, care se vor specializa în formarea celor mai complexe și mari modele de inteligență artificială. Aceste modele de generație următoare vor necesita o infrastructură extinsă, pentru a realiza progrese în domenii precum medicina și știința. Gigafabricile vor include aproximativ 100.000 de cipuri AI de ultimă generație, de patru ori mai mult decât cele deja existente. Comisia a anunțat deja primele șapte fabrici și va dezvălui curând încă cinci.
În plus față de acest fond, Comisia a inițiat diverse măsuri pentru a sprijini inovația în domeniul AI în Europa, inclusiv înființarea Consiliului european pentru cercetare în AI, care va permite Europa să combine resursele și să exploateze potențialul neutilizat al datelor pentru a sprijini AI și alte tehnologii. De asemenea, în acest an, Comisia va lansa inițiativa „Apply AI” pentru a stimula adoptarea industrială a inteligenței artificiale în sectoare-cheie.
Summitul internațional de la Paris, care a început luni, reunește șefi de stat, oficiali guvernamentali, directori executivi și oameni de știință din aproximativ 100 de țări.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.