Ortodocsii de rit vechi din intreaga lume au sarbatorit ieri Boboteaza. Traditiile legate de aceasta sarbatoare, denumita si Botezul Domnului, sunt la fel. Credinciosii au luat aghiazma de la biserica, iar cei mai curajosi s-au scaldat in apele reci. Doar in Africa exista alte obiceiuri.
In Ucraina, credinciosii au mers la biserica, iar in zeci de localitati curajosii s-au scufundat in apa rece ca gheata.
Si in Serbia mii de crestini au venit la biserica pentru a lua apa sfintita. In Belgrad, 20 de barbati au inotat in apa rece a unui lac pentru a recupera crucea.
Potrivit traditiei crestine, persoana care ia crucea din apa va fi sanatoasa si fericita pe tot parcursul anului.
In Georgia, curajosii au intrat in apa rece a Marii Negre. Acestia cred ca astfel se vor spala de pacate.
In Africa, insa, sunt alte traditii. In Etiopia, oamenii au iesit pe strazi, au dansat si au cantat.
Crestinii de rit nou au sarbatorit Boboteaza acum doua saptamani.


