Trecem prin zile de foc in aceasta perioada. Incepand de ieri, in tara noastra a intrat in vigoare codul galben de canicula care va fi valabil pana vineri pe intreg teritoriul tarii.
Meteorologii avertizeaza ca in aceste zile, mercurul in termometre va urca pana la 35 de grade.
In acest context, medicii recomanda evitarea expunerii prelungite la soare si consumul zilnic de apa.
Maine, in nord termometrele vor indica 29 de grade, in centru - 31 grade, iar in sud - 34 grade. In capitala, noaptea vom avea 18 grade, iar ziua se asteapta 33 grade.

